click fraud detection
13.03.2018

Про деякі особливості мінеральної вати: горіння, взаємодія з вологою й виділення пилу

Купуючи або тільки збираючись придбати для утеплення будинку мінеральну вату, багато чують про неї не добрі чутки. І одна з них – величезне виділення пилу. Розберемося, чи реально твердження.

Міф про пил

Існує міф, що пил, який виділяє мінвата, зможе завдати шкоди людині, потрапити в легені й дратувати слизову. Але чи правдиве це твердження? І звідки пішла така чутка? З минулого, ще за часів, коли при зведенні будинків використовували утеплювачі. Це траплялося не часто, але на території з холодними кліматичними умовами важливість мінеральної вати переоцінити складно: цей матеріал був затребуваний, оскільки товстих стін з бетону для теплого будинку було недостатньо.

Важливість мінеральної вати

Але при роботі використовували не мінеральний матеріал, а скловату, тому важливо розуміти якісні характеристики й відмінності двох цих утеплювачів. Скловата має зовнішню подібність зі звичайною мінватою, але в них є безліч відмінностей.

Насамперед, це сировина, яка використовується для виробництва. Мінеральну вату й базальтовий утеплювач виготовляють із базальту, а для створення скловати застосовують відходи виробничого скла.

Технологія виробництва схожа: на початку проводиться обробка сировини, далі вона відправляється в піч. Після переплавлення до неї додаються хімічні елементи, щоб створити волокна. Так виходить готовий матеріал. Процес схожий, але є різниця у використовуваній сировині, і вона більша.

У волокнах скловати накопичується скло кристалізоване, яке при сильному впливі на нього здатне зруйнуватися, викидаючи в простір невидимі людським оком частини пилу, а також скла. Вона здатна завдати шкоди здоров'ю, і це цілком реально: при попаданні такого пилу на шкіру вона подразнюється, і дуже важливо стежити, щоб пил не потрапив далі.

При потраплянні пилу від скловати на слизову також може бути нанесена шкода, як і при впливі на легені. Наслідки можуть бути дуже серйозними, навіть прояв різних захворювань.

Але можливо це лише при використанні скловати, і подібних проблем немає при роботі з ватою мінеральною. Вона може випускати пил, але для людини вона зовсім нешкідлива. Відомі виробники, які турбуються про якість сировини, обробляють її певним складом, що кардинально знижує його кількість.

Міф існує завдяки тому, що люди, які не є фахівцями, не відрізняють скловату від мінеральної.

Шкідливе горіння

Це ще одна чутка, і варто розібратися в її реальності. Головне – шкоди від горіння мінеральної вати не буває, адже вона не горить. Цей сучасний матеріал створюють із базальту. А це все-таки камінь, який горінню не піддається. Ні він, ні його похідні не горять. І це підтверджене великою кількістю досліджень не тільки вчених, але й тих компаній, які займаються випуском мінеральної вати.

Горіння мінеральної вати

Навіть при спрямованому на плиту мінвати відкритого вогню вона злегка обвуглиться, стане чорною. Але тільки там, де була взаємодія з вогнем. Однак матеріал не загоряється.

Контакт із вологою

Це також одна з чуток про те, що цей матеріал здатний накопичувати вологу, у результаті чого з'являється цвіль або починається гниття. Частина правди в цьому є. Тому що мінвата, яка виготовлялася за давньою технологією, була здатна накопичувати вологу.

Стара технологія виробництва при взаємодії з водою або парою могла накопичувати конденсат, що вело за собою появу цвілі або грибків. Але сучасний матеріал має низьке водопоглинення, і дана проблема практично вирішена. Утворювання шкідливих речовин при її використанні не відбувається.