23.07.2019

З чого краще облаштувати віконні та дверні перемички в будинку з газоблоку

В будинку з газобетону віконні та дверні отвори потребують додаткового укріплення. Це можуть бути перемички з газобетону, U-образних блоків, монолітного бетону, а також на кутах або арматурних прутах. Вони відрізняються між собою вартістю, ефективністю, швидкістю монтажу. Точні параметри площі обпирання перемичок, їх довжина і ширина розраховуються в залежності від ширини віконного отвору і висоти стіни над ним.

У будинках з газоблоків передбачається мінімальна ширина простінка в 60 см. При зменшенні ширини потрібно виконати вертикальне посилення простінка: армування методом заливки сталевих прутів всередині U-блоків або закладкою прутів в вертикальний паз поруч з отвором з подальшою фіксацією арматури у фундаменті і плитах міжповерхового перекриття.

Укладання готових перемичок з газобетону

Перемички з газоблоку. Фото, статтіДля зміцнення отворів будівельники часто використовують заводські рішення, так як зробити перемичку над вікном з газобетону з готових армованих виробів найпростіше. Готові перемички застосовуються для перекриття отворів шириною до 2,5 м.

Виготовляються перемички із сталевого арматурного каркаса і газобетону марок D500-D700 зі збільшеною міцністю на стиск. Можуть виготовлятися на замовлення - під конкретні параметри, що встановлені для будівництва.

Особливості

Переваги готових перемичок з газобетону:

Гладка поверхня і точна форма виробів не псує рівність кладки стіни, тому для зовнішньої обробки можна використовувати фасадну фарбу або тонкошарову штукатурку. Великим плюсом є також і однорідність поверхні стіни, коли справа дійде до штукатурних робіт.

Рекомендації з укладання

Перемички над вікнами в будинку з газобетону встановлюються на цілі блоки, опора на стіни має становити не менше 25-30 см з кожного боку. Поздовжні порожнечі заповнюються клейовим або цементним розчином. Зручно, коли товщина балки збігається з товщиною кладки, а висота - з висотою блоку. При будівництві будинку з товстими стінами допускається укладання декількох виробів. Наприклад, для стіни товщиною 500 мм можна придбати 2 балки товщиною 300 і 200 мм і встановити їх над одним отвором.

Правильне положення перемичок з газобетону при укладанні вказується маркуванням. Неприпустимо кріпити балки вертикально або нижньою частиною нагору. Також забороняється відпилювати частину виробу, свердлити в ньому отвори, штробити або впливати іншим механічним способом, так як це зменшує його несучу здатність.

Вироби для несучих стін виготовляються товщиною рівною або більше 200 мм. Одна велика перемичка може важити близько 100-200 кг., тому для їхнього укладання може знадобитися підйомник. Якщо потрібно посилити отвір в несучих стінах, можна використовувати газобетоні балки товщиною від 100 до 150 мм. Їхня вага рідко перевищує 50 кг., тому при укладанні можна обійтися без застосування спецтехніки. Єдиний недолік готових виробів - висока вартість. Тому при пошуку економічних варіантів того, як зробити перемички над вікном з газобетону, віддається перевага менш дорогим способам.

Перемички з U-блоків

Один з найпоширеніших варіантів - виготовлення балок в незнімній опалубці, в якості якої виступають газобетоні U-блоки марки D500 і вище.

Перемички з U-блоків. Фото, статті Такий спосіб дозволяє отримати рівну зовнішню поверхню з однаковим малюнком кладки і підходить для отворів до 3 м.

Технологія монтажу

Монтаж перемичок з використанням U-блоків виконується в кілька етапів:

  1. За рівнем верхньої лінії кладки встановлюється міцна дошка і фіксується підпорами так, щоб перемичка з газобетону не прогнулася під власною вагою та залитого бетону. Підпірки можна зробити з різних матеріалів - дерев'яних брусків, металевих труб, стовпчиків цегли та ін.
  2. На дошку укладаються лоткові блоки товстою стінкою назовні так, щоб краї конструкції заходили на кладку не менше ніж на 25 см з кожного боку. Вертикальні шви і горизонтальний сегмент опорної частини проклеюються.
  3. Для утеплення конструкції рекомендується вкласти всередину блоків від зовнішньої стінки лист екструдованого пінополістиролу або мінеральної вати високої щільності.
  4. Ще для виготовлення перемичок над вікнами в будинку з газобетону в'яжеться каркас з арматури. Для нього використовуються будівельна арматура діаметром 12-16 мм, покрита антикорозійним складом, в'язальний і кільцевий дріт.
  5. Замішується бетон M200 і заливається всередину конструкції, ущільнюється і вирівнюється по верхній межі блоків. Важливо, щоб суміш з усіх боків покривала арматуру.

У ряді випадків для кращого розподілу навантаження застосовується горизонтальне армування кладки в попередньому ряді від того, де встановлюється перемичка. Прибрати дошку та тимчасові підпори щоб продовжити мурування стіни можна після того, як бетон набере мінімальну міцність. Терміни залежать від погодних умов і температури навколишнього середовища.

Перемички з монолітного бетону

Спосіб заливки монолітної бетонної балки є одним з найбільш дешевих варіантів облаштування перемичок над вікнами в стінах з газобетону. Цей метод найбільш клопіткий, але дозволяє створити міцну конструкцію яка добре витримує будь-які навантаження. Серйозним недоліком даного методу є той факт, що втрачається однорідність поверхні стіни, а це вкрай небажано при тонкошаровому нанесенні штукатурки.

Технологія виконання робіт

Створення монолітної балки багато в чому нагадує влаштування перемичок з лоткових блоків, але має свої суттєві відмінності. Роботи виконуються в такій послідовності:

Монтується знімна опалубка з дощок і брусів. Також можливе використання листових матеріалів (фанери і таке інше.). Конструкція зміцнюється поперечними і вертикальними брусками з кроком не більше 50 см та підпорами. Опалубка споруджується після укладання блочного ряду. Для неї залишають по 20-30 см простору по обидва боки від майбутнього отвору.

З зовнішньої частини стінки опалубки закріплюється утеплювач. Для таких цілей найчастіше використовують листи пінополістиролу або екструдованого пінополістиролу.

Після цього в`яжеться арматурний каркас із сталевих прутів. Для формування каркасу краще використовувати кільцевий і в'язальний дріт, але для невеликих будиночків з легкою покрівлею можна використовувати сталеву армуючу сітку. Вона ріжеться на квадрати, до яких в'язальним дротом кріпляться прути.

Далі обладнана опалубка заливається розчином M200 - M300 на висоту рядка блоків, утрамбовується і вирівнюється.

Знімати бічну опалубку можливо після набуття розчином мінімальної марки міцності, а нижню горизонтальну дошку краще залишити до повного його висихання. У спекотну погоду варто регулярно змочувати бетон, поки він не набере належну міцність.

Зовнішня частина перемички в будинку з газобетону потребуватиме окремого попереднього оштукатурювання в разі обробки фасаду декоративною штукатуркою безпосередньо по блоку без можливого утеплення стін. По утеплювачу наноситься шар армуюча суміш, в який топиться лугостійка армована сітка та розрівнюється.

Перемички з кутиків

Перемички з кутиків. Фото, статтіКонструкція з використанням металевих кутиків відноситься до бюджетних варіантів, особливо в порівнянні з перемичками з газобетону. Але кутики допускається застосовувати тільки за певних умов - ширина отворів має бути до 1,2 метрів при висоті стіни поверх них не менше 2/3 цієї ширини.

Поради експертів по застосуванню кутиків

Спочатку в блоках з газобетону вирізаються пази з відступом від краю блоку на 1/3 його ширини. Зазвичай відступ становить 10-13 см. Конструкція також повинна опиратися на стіни. Головне правило - розташувати кутиків зовні і зсередини. В цьому випадку металеві опори забезпечують необхідну для газобетону площу спирання.

Для отворів шириною до 1,2 метра досить кутика з шириною полиці 50 мм. Сталеві опори потрібно обробити антикорозійним складом і оштукатурити. Щоб штукатурка краще трималася, кутики перед монтажем можна обернути лугостійкою або штукатурною сіткою.

Перемички в невеликих отворах

Прорізи шириною менше 1,2 метра не потребують великого посилення. Так як робити перемичку над вікном з газобетону із залізобетонної балки дорого і недоцільно, рекомендується скористатися методом армування сталевими прутами.

Але цей спосіб, як і попередній, застосовується лише для випадків, коли висота кладки стін поверх отвору більше, ніж 2/3 його ширини. Більш того, ми не рекомендуємо застосовувати даний метод для несучих стін. Для розподілу навантаження досить горизонтального армування кладки по сторонах від отвору і в зоні підвіконня.

Технологія робіт

Технологія кладки блоків газобетону поверх отворів без застосування підсилювальних елементів передбачає таку послідовність дій:

Найкраще арматурні стержні витримують навантаження, якщо через кілька рядів над ними зробити монолітний пояс, що рівномірно розподіляє вагу даху на всю поверхню стін. Невелика площа армування не створює «містків холоду», тому утеплення даного елемента не потрібно.